Sunum’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımızın neredeyse her anında, farklı insanlar ile iletişim halindeyiz. Karşımızdaki kişi ile konuşurken, not defterimize not alırken kısacası yaptığımız çoğu eylemde istemeden de olsa bir tür sunum gerçekleştiriyoruz. Örneyin bir akşam yemeğine gitmek istiyorsunuz. Yemek yemeye gideceğiniz lokantadaki yemekler kadar, garsonların ve lokantada çalışan personellerin hal ve hareketleri, yemeği sunum stilleri de sizin için önemlidir. Bir ders anlatmak, göründüğü kadar da kolay değildir. Zaman zaman öğretmenlerimiz, konunun daha iyi anlaşılması ve daha çok akılda kalıcı olması için projeksiyon cihazları, bilgisayarlar gibi çeşitli aletlerden yararlanıyor. Bu tür aletler, sunumun daha güçlü ve etkili olmasını sağlayan önemli unsurlardandır. Kısacası hayatımızın her evresinde yaptığımız sunumlar, karşımızdakiler için oldukça önemlidir.

 

Sunum yapılmasındaki amaç, karşımızdakine bilgi aktarımı yapmak, anket ve araştırma sonuçlarını karşımızdakine inandırıcı bir biçimde anlatmak ve bilim dünyasına katkıda bulunmaktır. Bir sunum için yapılması gereken 3 aşama bulunmaktadır. Bunlar ;

Sunum Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar ;

Başlıktan da belli olacağı gibi, sunumu yapacak kişinin sunum esnasında yanılmaması ve dinleyiciyi daha çok etkilemesi için belirli çalışmalar yapması gerekir.

  • Sunum’un konusunu belirlemek, zaman zaman sunucunun görevi olabilir. Eğer ki bir sunucuysanız ve konuyu sizin belirlemeniz gerekiyorsa mutlaka güncel ve dünyada yankı uyandıran konuları seçmeye çalışın.
  • Sunum esnasında kullanmak için görsel materyaller edinin.
  • Sunum’u gerçekleştireceğiniz mekanı tanıyın ve eğer imkanınız varsa ve sizin için önemli bir sunum ise mutlaka bir kere de olsa prova gerçekleştirin.

Sunum Esnasında Yapılması Gerekenler ; 

Bu bölüm, sunucu için en önemli bölümdür. Çünkü, dinleyici kitlesi ile karşı karşıyadır ve aktarmak istediği bilgileri mutlaka dinleyiciye aktarması gerekir.

  • Sunumunuzda ciddi ve ağırbaşlı olun. Ayrıca dinleyici karşısındaki görünüşünüz, dinleyiciyi etkilemekte önemli rol oynar. Dolayısıyla düzgün kıyafetler ve düzgün bir saç stili ile, dinleyicinin karşısına çıkmaya çalışın.
  • Sunum esnasındaki konuşma tonunuz, jest ve mimik hareketleriniz konuşmanızı ikna edici kılar. Gereken yerlerde ses tonunuzu değiştirerek, bölümün önemini vurgulayabilirsiniz.
  • Dinleyiciler sizi sadece işitsel olarak dinlemez. Beden dilini kullanım yönünüze de bakarlar. Bu yüzden ellerinizle, anlattıklarınızı desteklemeye çalışın.

Bu esnadan sonra, sunumunuzun bittiği havasına kapılmayın. Çünkü dinleyicilerin aklına takılan kısımlar olabilir. Sunum’u gerçekleştiren kişi, dinleyicilere anlamadıkları bölümleri sorarak bu bölümleri cevaplandırır. Unutmayın ki sunum, tecrübe ve deneyim gerektiren bir iştir. Dolayısıyla ilk sunumunuzda başarılı olamayabilirsiniz ancak ilerleyen sunumlarınızda dinleyiciyi gerçekten etkileyerek başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir