Panel Nedir ?

Panel, bir konuyu açıklığa kavuşturmak ve konu ile ilgili bilgi sahibi olan önemli kişilerin fikrini almak amacıyla düzenlenen bir tartışma türüdür. Panel, politikacılar arasında “Yuvarlak Masa Konferansı” olarak adlandırılır. Eğer bir panelde 2 konuşmacı varsa, bu panele diyalog ismi verilir.

Her panel, bir başkan tarafından yönetilir. Ayrıca tartışmayı gerçekleştiren kişi sayısı 3 ile 6 arasında değişiklik gösterebilir. Bu kişilerin farklı meslek ile ilgilenmeleri, paneli daha zengin hale getirir. Çünkü her üye, konunun kendi sektörüyle olan ilgisini anlatır ve panel üyeleri çok taraflı bilgilenmiş olur. Paneller, genelde halka açık olan etkinlikler değildir. Küçük bir odada, mikrofon veya başka bir ses aleti kullanılmadan ve yaklaşık 10-20 kişilik bir seyirci kitlesinin karşısında yapılır. Panelde yerleşim düzeni de oldukça önemlidir. Her panelde, panel başkanı masanın ortasına oturur. Üyeler de masanın kenarına simetrik bir şekilde yerleşirler. Panel’in konusunu belirlemek de, başkanın görevidir. Ancak gerekirse başkan konuyu, üyeler ile birlikte belirleyebilir.

Panel başkanı, ilk olarak panele katılan konuşmacıları dinleyicilere tanıtır. Ayrıca panel’in hangi konular üzerinde geçeceği ile ilgili kısa da olsa bir bilgilendirme yapar. Panel’ler, resmilikten ziyade sıcak bir sohbet havasında gerçekleşir. Dolayısıyla her katılımcı, kendi görüşünü rahatlıkla ifade edebilir. Ayrıca her konuşmacının eşit olması adına, herkesin konuşma süreleri eşittir. Bu süre panel başkanı tarafından belirlenir. Konuşmanın yetişmemesi gibi durumlarda, diğer katılımcıların da izniyle 2-3 dakikalık ekstra zaman tanınabilir. Panel sonunda, izleyiciler katılımcılara sorularını yöneltebilirler. Bu sorular tartışmaya dönerse, tartışma panel türünden çıkar ve forum halini alır.

Panel Başkanı’nın Görevleri ;

  • Panel başkanının en önemli görevlerinden biri, konuyu belirlemektir. Çünkü tüm sohbet, bu konu üzerinden işlenecektir.
  • Tüm konuşmacılara belirli bir süre verir. Ayrıca konuşmacıların konuşma sıralarını da belirleyerek panelin akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Panel başkanı, panelin sonunda konuyu toparlar. Hiçbir zaman bir panel başkanı panelin sonucunu açıklayamaz. Çünkü panel, bir doğruyu ortaya çıkarmak için değil, bilgilendirme amaçlı yapılan tartışmalardır.
  • Zaman zaman dinleyicilerin de görüşleri önemli rol oynayabilir. Bu yüzden dinleyiciler de zaman zaman panele müdahale edebilirler. Ancak bu müdahalelerin düzenli olması gerekir. Çünkü rastgele gelen bu müdahaleler, tartışma ortamına zemin hazırlayarak gerginlik oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla dinleyicilerin konuşma zamanını da panel başkanı belirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir