Nitelikli insan ve mesleklerin özellikleri konu özeti

NİTELİKLİ İNSAN VE MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Çalıştığı iş koluyla ilgili eğitim almak, zaman içinde kendin geliştirmek, birikim sahibi olmak; edindiği bilgileri hayata geçirmek yapılan işte başarıyı artırır. Başarının artması üretimi ve istihdamı artırır. Sonuçta bu başarı işsizliğin azaltılması ve ülkemizin ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlar. Bu zincirleme başarıda zincirin ilk halkası nitelikli insan gücüdür.
Nitelikli insan, işinin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip, işini iyi ve istekle yapan, üretime katkı sağlayan kişidir.
Nitelikli insan olmanın, bir ülkenin gelişmesinin ve dünya barışına katkıda bulunmanın yolu eğitimden geçer. İyi bir eğitimden geçerek yetişmiş, meslek sahibi kişiler daha başarılı olacağı için ülkelerinin ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunurlar. Nitelikli insanlar topluma üretken olarak katılırlar. Alanları ile ilgili fikir yürütürler, araştırma yaparlar.
Meslek seçimi insan hayatında en önemli karardır. Meslek seçerken verdiğimiz karar, bizim gelecekte iç bulup bulamayacağımızı ya da iş yaşamında mutlu ve başarılı olup olmayacağımızı belirler. Meslek seçimi biranda verilecek bir karar değildir. En iyi meslek, kişilik özelliklerimize uygun, bizi en çok mutlu edecek, kendimizi geliştirebileceğimiz bir meslektir.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. hale dedi ki:

    bir yorum diye başımın etini yedin al sana bir yorum nihahahah :))

  2. Bir kisi dedi ki:

    Işitme azda olsa yaradi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir