Kitle iletişim araçları konu özeti 7. sınıf sosyal

Kitle iletişim araçları

Gazete, radyo, televizyon, internet gibi aynı anda milyonlarca kişiyle iletişim kurmayı sağlayan araçlara kitle iletişim araçları denir. Bu kitle iletişim araçları sayesinde gitmediğimiz yerleri görür, bilmediklerimizi öğreniriz. Daha birçok konuda kitle iletişim araçları hayatımıza renk katar. İnsanlar arasındaki etkileşim artar.

Kitle İletişim Araçlarının Gelişimi:

Geçmişte kitle iletişiminde duman, posta güvercinleri ve atlı haberciler kullanılıyordu. Gazetelerin basılması, telgraf ve telefonun icadı kitle iletişim araçlarını başka bir boyuta taşıdı. Yeni gelişen kitle iletişim araçlarıyla insanlar bir haberi ya da mesajı rahatça gönderiyor ve alabiliyordu. 1950 sonrası ortaya çıkan gelişmeler önce radyo sonra TV’nin hayatımıza girmesini sağladı. TV ve gazeteyi diğer kitle iletişim araçları izlemiştir.

Kitle iletişim araçları insanlar arasındaki etkileşimi artırır. Bu kapsamda kitle iletişim araçlarının işlevleri şöyledir:

Kitle iletişim araçlarının işlevleri:

 • 1-Eğlendirme: Spor, yarışma, film vb. programlar insanlara hoşça vakit geçirmektedirler.
 • 2-Bilgilendirme: Kitle iletişim araçları sayesinde uluslar birbirini tanımıştır. Dünyada ve evrende neler olup bittiğini daha iyi öğrenip anlamaya başlamışlardır.
 • 3-Kamuoyu oluşturma: Kitle iletişim araçları insanları harekete geçirerek kamuoyu oluşturmada önemli bir işlev üstlenmişlerdir.
 • 4-Bilgiyi üretme ve paylaşma: 21. yüzyılda hayatımızın her alanına giren bilgisayar TV’nin yerini almış ve iki yönlü bir iletişime olanak sağlamıştır. İnsanlar bilgisayar aracılığıyla hem bilgi üretip hem de bilgiyi yaymışlardır. İnternetle dünyanın dört bir yanıyla iletişim sağlanmıştır. İnsanlar herhangi bir konuda istedikleri kadar bilgi sahibi olma özgürlüğüne sahip olmuşlardır. Keşifleri anında izlemeye başlamışlardır.
BİLGİ KÖŞESİRTÜK-Radyo Televizyon Üst KuruluÜlkemizde TV ve Radyo yayınlarını düzenlemek ve denetlemek için 1994 yılında kurulmuştur. İzleyicileri, dinleyicileri rahatsız eden yayınlarda, kişilik haklarını ihlal, toplumun genel ahlakına, gelenek ve göreneklerine aykırı durumlarda yayın hakkında yasal yollardan uyarı, yayın durdurma ve para cezası vermektedir. Alanında uzman kişilerden oluşan 12 üyesi vardır.

Kitle iletişim araçlarına aşırı bağlanma, iletişim kopukluğu, çatışma ve kültürel yozlaşma, kötü amaçlarla kullanım ve başkalarının özel yaşamına müdahale etme gibi sorunlara yol açmakta, toplumda uyumsuz bireyler ortaya çıkmaktadır.

KISA ÖZET: Kitle iletişim araçları, insanlar arasındaki etkileşimi artırır. İnsanları bilgilendirir ve paylaşımları kolaylaştırır. İyi amaçla kullanıldığında çok yararlı olan iletişim araçları, kötü amaçla kullanıldığında kişilere zarar verebilir.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 3 tane yorum yapılmış.

 1. Ilgın dedi ki:

  Hocam Kitle İletişim Araçları gün içinde çok işimize yarıyor sizde bilgi verdiniz teşekkürler

 2. ece dedi ki:

  Bu yazıyı kim yazdıysa çok tşk ederim . gerçekten çok faydalı herkese tavsiye ederim.✔✔

 3. şifre dedi ki:

  sağol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir