Kimya Bilimi konu özeti 9. sınıf kimya

A) Kimya Bilimi
1)İnsanların İlk Zamanlarda Madde İle Etkileşimleri
İnsanlar ilk zamanlarda deneme yanılma yöntemleriyle hayatta kalmıştır.Kimi madde zararlı kimi madde yararlı,insanlar ilk o zamanlarda madde ile etkileşim gerçekleşmiştir.Örneğin civa’nın zararlı olduğunu bilmeyen krallar civa havuzları yaptırmışlardır.Çünkü civa’nın yoğunluğu fazla olduğu için dibe batmaz.Bunun sonucunda krallar ölerek civa’nın zararlı olduğu öğrenilmiştir.
2)Simya
Deneme yanılma yöntemiyle yapılan bir çalışma’dır.Bilgi birikimi yapılmaz.Teorik bir düzeye dayanmaz.Bilim dalı değil’dir.Hedefleri ise metallerin altın veya gümüş’e çevrilmesi, ölümsüzlük iksiri yaratılması ve insan hayatının dönüştürülmesi’dir.Ünlü simyacılara örnek olarak Robert Boyle,Ebu Musa Cabir Bin Hayan,Isaac Newton…
3)Maddenin Yapısı Hakkındaki İlk Düşünceler
Maddenin yapısı hakkındaki ilk düşünceler madde ateş,toprak,su ya da hava’dan oluştuğu yönündeydi.Bu bilgiler sonradan değiştirilerek katı,sıvı,gaz ve plazma olarak ayrılmıştır.
4)Yanma Olayının Açıklanması ve Modern Kimya Bilimin Ortaya Çıkması
Yanma olayı yüksek sıcaklıkta meydana gelir.Oksijen ve yanıcı madde yeterli miktarda ve yeterli sıcaklıkta bir araya gelirse yanma olayı oluşur.Modern kimya biliminin ortaya çıkması ise yanma olayının bulunmasıyla oluşturulmuştur.
5)Hayatımızda Kimya
Hayatımızda kimya 4 ana bölümde görülür.Bunlar
-Temizlik malzemeleri
-Yaygın malzemeler
-Fotosentez ve solunum
-Çevre kimyası’dır.
Temizlik Malzemeleri:Sabun,deterjan,çamaşır suyu,çamaşır sodası.
Yaygın Malzemeler:Sönmemiş kireç ve sönmüş kireç,porselen ve seramik,cam ve bileşenleri, boyalar ve bileşenleri,alaşımlar.
Fotosentez Ve Solunum:Yapısında kloroplast bulunduran bitkilerin ışık enerjisiyle, karbondioksit’i ve suyu besin’e çevirmesine fotosentez denir.Canlının hayatta kalmak için dışarıdan aldığı oksijen’i almasına ve içeride oluşan karbondioksit’i verme olayına solunum denir.
Çevre Kimyası:Taş küre,hava küre ve su küredeki
canlıların özelliklerini adaptasyonlarını inceler.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Kadir dedi ki:

    Fotosentez konusunda suyun ve karbondioksitin besine çevirilirken hangi aşamalardan geçtiğini yazdığınız detaylı bir yazı var mı, ödevim çin

  2. mlo dedi ki:

    maşü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir