Jeolojik Zamanlar Hakkında Kısa Bilgi

Jeolojik Zamanlar

Dünyanın tarihinin belirlenmesi için jeolog, paleontolog ve diğer yer bilimciler tarafından Dünya gezegeninin tarihi boyunca meydana gelen olaylar araştırılmıştır. Araştırma ve zamanlamayı tanımlamak için kullanılan ve stratigrafiyi (katman bilimi) zaman ile ilişkilendiren bir kronolojik ölçüm sistemi vardır. Bu ölçüm sonucunda bir tablo koyulmuştur ortaya. Jeolojik zaman süreçlerinin temsil edildiği bu tablonun terminolojisi, tarih ve standart renk kodları Uluslararası Stratigrafi Komisyonu tarafından belirlenmiştir. Komisyonun belirlediği tabloyu inceleyebilirsiniz.

Jeolojik zaman devirlere, devirlerde kendi arasında devrelere ayrılır.

Dünyamızın Yaşı ve Devirler

Yaklaşık 4,5 milyar yaşında olan Dünya, günümüze kadar çeşitli devirlerden geçmiştir. Jeolojik zamanlar adı verilen bu devirlerin her birinde, değişik canlı türleri ve iklim koşulları görülmüştür. Dünya’nın yapısını inceleyen jeoloji bilimi, jeolojik zamanlar belirlenirken fosillerden ve tortul tabakaların özelliklerinden yararlanılır.

jeolojik devirler tablo

1)İlkel Zaman (Prekambriyen)( Antekambriyen )

Bakterilerin ortaya çıkışı ve 600 milyon yıl önce sona eren jeolojik zamandır.  İlk canlı algler ve radiolaria oluşmuştur ve en eski kıvrımlarla kıta çekirdekleri bu jeolojik zamanın özellikleri arasındadır.

2) I. Zaman (Paleozoik)

Bu jeolojik zaman günümüzden yaklaşık 225 milyon yıl önce sona ermiştir. Birinci zaman yaklaşık 375 milyon sürmüştür. Kıtalar tek parça halindeydi. Pangea. (Pangea, Dünya’nın oluşum sürecinde varolmuş dördüncü ve son Süper Kıtadır.) Bu devirde kıta çekirdekleri yeni kıvrımların eklenmesiyle büyümektedir. Bu devrin önemli olaylarına bakacak olursak, Kaledoniyen ve Hersiniyen kıvrımlarının oluşumu, Karbon devrinde kömür yataklarının oluşumu,  İlk kara bitkilerinin ortaya çıkışı, Balığa benzer ilk organizmaların ortaya çıkışını örnek verebiliriz.

Birinci zamanı karakterize eden canlılar ise graptolit ve trilobittir.

 1. İkinci Zaman (Mesozoik)

Bu jeolojik zaman günümüzden yaklaşık 65 milyon yıl önce sona eren zamandır. İkinci zaman yaklaşık 160 milyon yıl sürmüştür. Bu devrin önemli olaylarına bakalım. Ekvatoral ve soğuk iklimlerin belirmesi, Kimmerid ve Avustrien kıvrımlarının oluşumu, Türkiye‘nin bulunduğu sahada Tetis jeosenklinali oluşmuştur.

İkinci zamanı karakterize eden canlılar ise ammonit ve dinozordur.

 1. Üçüncü Zaman (Tersiyer)

Tersiyer jeolojik zamanı yaklaşık 2 milyon yıl önce sona ermiştir. Üçüncü zaman yaklaşık 63 milyon yıl sürmüştür. Bu devrin önemli olaylarını sıraladığımızda, Kıtalar bugünkü görünümünü kazanmaya başlamış, Linyit havzalarının oluşmuş, Bugünkü iklim bölgelerinin ve bitki topluluklarının belirmeye başlamış, Alp kıvrım sisteminin gelişmiş,  Şiddetli volkanik olaylar olmuş ve depremlerin görülmüş, Atlas ve Hint okyanuslarının oluşmuş,  Türkiye’nin ana yer şekillerinin gelişmiştir.

Üçüncü zamanı karakterize eden canlılara baktığımızda nümmilit, hipparion, elephas ve mastadondur.

 

 1. Dördüncü Zaman (Kuvaterner)

Günümüzden 2 milyon yıl önce başlayan ve halen devam eden jeolojik zaman dördüncü zamandır. Batı Avrupa, İskandinavya ve Kanada buzullarla kaplanmıştır. Bu devrin önemli olayları ise İklimde büyük değişikliklerin ve dört buzul döneminin (Günz, Mindel, Riss, Würm) yaşanması, İnsanın ortaya çıkışı, İstanbul ve Çanakkale boğazları ve Ege Denizi’nin oluşması,  Karadeniz’in Akdeniz’e bağlanmıştır.

Dördüncü zamanı karakterize eden canlılar mamut ve insandır.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 19 tane yorum yapılmış.

 1. Sezer Yılmaz dedi ki:

  Üçüncü zaman benim için büyük ilgi kaynağı oldu

 2. Emrah Arslan dedi ki:

  Belkide daha çok vardır bunu bilemeyiz ama..

 3. erkan kuru dedi ki:

  jeolajik zaman ile ilgili birçok şey çıktı derste makale yazmanız iyi olmuş.

 4. ayhan dedi ki:

  Konu olarak ilginç gelmeye basladi hocam mson dönemde bende bu konuda araştırmalar yapıyordum…

 5. Aykut Vural dedi ki:

  Gerçekten çok köklü bir gezegende belkide son nesil olarak yaşamaktayız kimse bilemez.

 6. Serdar Ateş dedi ki:

  tarih boyunca bu varlıkların araştırılması yapıldı. Hakkınd filimler, romanlar, cizgi diziler yapıldı hep. Her daim insanoğlunun merak ettiği bir köklü konu olmuştur. Ben bir öğretmen olsam bu konu hakkında bir tez yada dönem ödevi yaptırırdım tüm öğrencilerime,

 7. enes dedi ki:

  Bilmediğim bir çok şeyi öğrendim teşekkürler.En çok beğendiğim bilgide Bu jeolojik zaman günümüzden yaklaşık 65 milyon yıl önce sona eren zamandır. oldu.

 8. Orkan dedi ki:

  çok ilginç bi konu doğrusu bende detaylı araştırmalara başladım hocam yazılarınızın devamını bekliyorum bu konuyla ilgili birde yazı fontlarınız çok küçük zor okunuyor bilginiz olsun

 9. Feridun dedi ki:

  Konu özetlerimi çıkarırken yardımcı kaynak olarak çok işime yaradı Teşekkürler.

 10. Haydar Şahin dedi ki:

  4. zaman insanları dinozorlardan daha fazla zarar vermiştir dünyaya.

 11. Mehmet Koparan dedi ki:

  insanlık dünya tarihinin 31 aralık tarihinin 23:58’ne denk gelir

 12. Kerem Fas dedi ki:

  gayet açıklayıcı bi anlatım olmus ozamnları aslında dahada derin bir şekilde araştırmak lazım insanın okudukça okuyası geliyor

 13. Kemal Fikret dedi ki:

  İnsanoğlu bunca zamanın basit bir parçası olmuş olmasına rağmen kısa sürede çok şey başardı, işte bunu anlamdırabilmek bile varlığımızın açık bir göstergesidir.

 14. Mehmet Karcık dedi ki:

  Jeolojik zamanlar her zaman ilgimi çekmiştir güzel ve anlatıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 15. Oğuzhan dedi ki:

  Ödevim için iyi bir çalışma oldu . Bilgi için teşekkür ediyorum. Tebrikler

 16. yeliz vural dedi ki:

  sanki bu jeolojik zamanlar konusu bizim zamanımızda farklıydı sonradan değişti gibi, bilim çok kararsız galiba

 17. Orhan dedi ki:

  Ödevime yardımcı oldu teşekküler bu tarz şeyin bana nasıl bir faydası oldugunu bilmiyorum ama 🙂

 18. Metin Uzun dedi ki:

  yahu inanılır gibi değil D:

 19. Berkant dedi ki:

  Tam ödevimin cevabı oldu bu konu çok saolun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir