Dünyada Görülen İklim Tipleri Konu Özeti 9. sınıf coğrafya

DÜNYADA GÖRÜLEN İKLİMLER

dünyada görülen iklim tipleriEkvatoral İklim:0⁰ enlemleri civarında bulunan iklim çeşididir. Yıl içerisindeki ortalama sıcaklığı oldukça yüksek olan iklimde her mevsim yağış görülür. Bu nedenle yağmur ormanları bu bölgede görülür.
Savan (Subtropikal) İklim:Ekvatoral bölgeye yakın olan bölgelerde etkili olan iklim türüdür. Yıl içerisinde 20⁰C civarında sıcaklık bulunmaktadır. Yağış ekvatoral iklim kadar yüksek olmasa da genelinde yağışlı hava mevcuttur. Bitki örtüsü savan adı verilen yüksek ot topluluklarıdır.
Muson İklimi:Asya’nın güney kıyılarında etkilidir. Muson iklimi 6 ay denizden karaya diğer 6 ay ise karadan denize doğru hareket etmektedir. Yaz musonlarında denizden karaya doğru esen rüzgarlar, oldukça yağış getirirler. Bu yağış o kadar şiddetli olur ki Çerapunçi denilen yer aldığı bu yağışlar nedeniyle Dünyanın en çok yağış alan yeri arasında bulunur.
Akdeniz İklimi:Akdenize kıyısı olan ülkelerde görülür ve Akdeniz e kıyısı olmayan bazı ülkelerde de Akdeniz iklimi görülmektedir. 15⁰C – 20⁰C ortalamasında sıcaklıklar bulunmaktadır. Yaz aylarında yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığından oldukça kurak bir yaz geçerken, kış aylarında ise yoğun yağış almaktadır.
Okyanusal İklim:Genellikle 30⁰ – 60⁰ arasında bulunan kıtaların batı kıyılarında etkilidir. Bu bölgelerde oldukça istikrarlı bir iklim görülür. Her mevsim yağışlıdır ve yıllık sıcaklık farkı oldukça azdır. Yıl boyunca benzer sıcaklıklarda bir iklim seyretmektedir.
Step İklimi:Karaların iç taraflarında etkilidir. Bu nedenle nem oranı oldukça düşüktür. Düşük olmasından dolayı yağışlarda oldukça azdır. Bu nedenle bitki örtüsü bozkır denilen yapıdadır.
Karasal İklim:30⁰ – 65⁰ derece enlemlerinde karaların iç kesimlerinde etkili olan iklimdir. Bu iklim oldukça soğuk özellikler göstermektedir. 0⁰C ve altında sıcaklık değerleri görülmektedir. Bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlar ve bozkırdır.
Çöl İklimi:Dönenceler civarındaki basınç merkezlerinin etkisi ile yüksek sıcaklık derecelerine ulaşan iklimdir. Günlük sıcaklık farkı oldukça fazladır. Yağış hiç görülmez.
Kutup İklimi:Kutuplarda etkili olan hava koşullarını ifade etmektedir. Yağış oluşması oldukça düşüktür, ayrıca oluşan yağışlar kar şeklindedir. Hava her zaman 0⁰C nin altındadır. Toprağın üzeri sürekli buzlarla kaplıdır.
Tundra İklimi:Kutuplara yakın bölgelerdeki kara içlerinde etkili olmaktadır. Oldukça soğuk olan bu iklimde genellikle 0⁰C nin altında olan hava koşulları zaman zaman 0⁰C nin üzerine çıkar. Bu dönemlerde toprak üzerindeki buzlar çözülür ve bataklıklara benzer çamurlu ortamlar oluşur.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 3 tane yorum yapılmış.

  1. Kübra Gündoğdu dedi ki:

    hocam kaç saattir yeğenim için ödev yapıyorum. burayı bulduktan sonra rahatladım. Allah razı olsun 😀

  2. Ahmet Can dedi ki:

    Kardeşim için kaç saattir uğraşıyorum bir türlü bulamadım sayenizde bu dertten bende kurtuldum o da kurtuldu 🙂

  3. Sedef dedi ki:

    Bu siteyi buldum sonunda diğer siteler çok uzun yazmakta çok güzel olmuş bu arada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir