Cepheden Cepheye Mustafa Kemal konu özeti 8. sınıf inkılap

Cepheden Cepheye Mustafa Kemal

ASKERİ DEHA MUSTAFA KEMAL:
A) İLK GÖREV YERİ: 1905’te kurmay yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademi‘sinden mezun oldu ve ilk görev yeri olan Şam’daki 5. Ordu’ya atandı. Burada iki yıl görev yaptı.
B) 31 MART OLAYI: II. Meşrutiyet’in ilanın edildikten sonra buna karşı olanlar 13 Nisan 1909’da İstanbul‘da gerici bir isyan çıkardı. İsyan, Hicri takvime göre 31 Mart 1325 tarihine denk geldiği için bu olaya “31 Mart Olayı” dendi. İsyanı bastırmak Selanik’ten gelen bir ordu gönderildi. Hareket Ordusu adı verilen bu ordunun “Kurmay Başkanı” Mustafa Kemal’di. Hatta bu orduya “Hareket Ordusu” ismini bizzat Mustafa Kemal verdi. Bu ordu isyanı bitirip düzeni sağladı. 31 Mart Olayı Mustafa Kemal’in tarih sahnesinde göründüğü ilk yerdir.
C) TRABLUSGARP SAVAŞI: 1911 yılında İtalyanlar Trablusgarp’a hücum etti. Osmanlıyı burada doğrudan asker gönderemedi. Donanma zor durumdaydı. Mısır’da İngiliz işgali altındaydı. Osmanlı Genelkurmayından izin alan bir grup gönüllü subay kılık değiştirerek gizlice Trablusgarp’a gitti. Bunlardan biri de Mustafa Kemal’di. Kendisi bölgedeki yerel halkı örgütledi. Ve başarı ile mücadele etti. Mustafa Kemal’in Yerel halkı örgütlemesi TEŞKİLATÇILIK özelliğinin ne kadar iyi olduğunu gösterir. İtalyanlar 12. adayı işgal edince, Osmanlı’yı barışıza zorlamak için Çanakkale boğazının girişiri kapatınca ve Balkan savaşları başlayınca Osmanlı barış istemek zorunda kaldı. Trablusgarp, Uşi Antlaşmasıyla (1912) İtalyanlara bırakıldı. 12 adanın yönetimi de geçici olarak İtalya’ya bırakıldı. Mustafa Kemal ilk askeri başarısını Trablusgarp’ta kazanmıştır.
D) BALKAN SAVAŞLARI: 1. Balkan Savaşında Mustafa Kemal Çanakkale Boğazının korunması için kurulan orduya atandı. Bu görevi sırasında bölgeyi çok iyi öğrenci. İleri de Çanakkale Savaşındaki başarılarında bölgeyi tanımasının büyük etkisi olacaktı. İkinci Balkan Savaşında Edirne’yi geri alan orduda yer aldı. 1914’te Askeri Ateşe olarak Sofya’ya atandı.
E) ÇANAKKALE SAVAŞI: 1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı’nda, Mustafa Kemal Çanakkale Cephesi‘nde Arıburnu, Conk Bayırı ve Anafartalar’da büyük başarılar elde etti. Mustafa Kemal’in bu cephedeki düşmanın saldıracağı yeri önceden bilmesi İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜNÜ, az bir kuvvetle düşmanı püskürtmesi ve cephane sıkıntısında sadece süngü ile hücum yaptırması ve askerlerini “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” emri vererek cesaretlendirmesi O’nun ASKERİ DEHA’ya sahip olduğunu gösterir. (ÇOK ÖNEMLİ!!!) Çanakkale cephesindeki askeri başarıları Mustafa Kemal’in tanınmasını, ön plana çıkmasını sağlamıştır… Not: Balkan Savaşları sırasında, 1912’de Mustafa Kemal Gelibolu’da görevliydi. Dolayısıyla bölgeyi yakından tanıyordu. Bu durum Çanakkale Savaşında başarısında etkili oldu.
Disiplin, Çaba ve Zafer:
F) KASKASYA CEPHESİ: Ruslar, 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Sarıkamış harekatının ağır kayıpla sonuçlanması üzerine ilerleyip Erzurum, Muş, Bitlis, Erzincan ve Van’ı ele geçirmişlerdi. Mustafa Kemal 16. Kolordu komutanı olarak buraya atandı. Asker sayısını artırdı, yiyecek stok eksiğini giderdi, haberleşme problemini çözdü. Muş ve Bitlis’i alarak Rusların ilerlemesini durdurdu. Böylece Rusların güneye inmesi engellenmiş oldu.
Milli Sınırlar Önünde:
G) SURİYE CEPHESİ: Mustafa Kemal, 1917’de Suriye’de 7 Ordu Komutanlığına atandı. Buradaki Alman komutanın yanlış uygulamalarına dayanamayarak istifa etti ve İstanbul’a döndü. 26 Ağustos 1918’de 7. Ordu Komutanı olarak bölgeye döndü ve İngilizler ve Arap çeteleriyle mücadele etti. Halep’in kuzeyinde bir savunma hattı oluşturdu. İngilizlerin ilerleyişi durdurdu ve Anadolu’ya girmelerine engel oldu. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından bir gün sonra, 31 Ekim 1918’de Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığına getirildi. Yani Mondros Antlaşması imzalandığında Mustafa Kemal Suriye’deydi.
H) KURTULUŞ SAVAŞI: 1.Dünya Savaşı kaybedildi ve ülkemiz işgal edildi. Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Kurtuluş Savaşını başlattı. Halkı düşmana karşı birleştirdi. Ordunun başına geçip yurdu düşmandan temizledi ve ülkemizi kurdu.
MÜKEMMEL BİR KOMUTAN: Mustafa Kemal’in görev aldığı tüm cephelerde başarılı olması ne kadar MÜKEMMEL BİR KOMUTAN olduğunu, ASKERLİK TEKNİĞİNİ iyi bildiğini, DİSİPLİN VE ÇABA sahibi olduğunu gösterir. Cepheden cepheye koşması VATAN ve MİLLET SEVGİSİ’nin en güzel örneğidir. Bu özellikleriyle, Milli Mücadele’nin lideri olarak herkes tarafından kolayca benimsenmiştir.
Çok önemli not: Mustafa Kemal Birinci Dünya Savaşında üç cephede savaşmıştır. Bunlar; Çanakkale, Kafkas ve Suriye cepheleridir.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 20 tane yorum yapılmış.

 1. gülistan dedi ki:

  hocam ben inkılaptan anlamıyorum karnem de hepsi 5 inkılap tek 4 ttü bana önerebileceğiniz bir şey var mı

 2. Pınar dedi ki:

  Özet dediğiniz kısa olur bu bildiğiniz destan

 3. Pınar dedi ki:

  sdfasfasfs

 4. Yaren dedi ki:

  Güzel işime yaradı

 5. buse dedi ki:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık. zaten bir inkılap özeti bundan kısa olamazdı. teşekkürler

 6. boşeverrr dedi ki:

  cok iyi olmus aradaki notlar güzel olmuş ellerinize sağlık

 7. Dürdanenur dedi ki:

  Bence çok güzel olmuş ellerinize kollarınıza sağlık teşekkür ederiz.

 8. irem dedi ki:

  güzel olmuş ama bunlar sırasıyla mı yazıldı

 9. zelal dedi ki:

  çok iiyiydi çok teşekkür ederim sizin sayenizde çok şeyler öğrendim

 10. Emir dedi ki:

  Yahu özet değildi bu özet diyip geçmişler insan yazmaya üşeniyo

 11. ali musa rep time dedi ki:

  bir konuyu en iyi ve en kısa biçimde anlatımı tam olarak değil ama cidden güzel olmuş TEOG sınavı için bire bir bence

 12. emircan dedi ki:

  Sırasıyla mı ya , bağzı görev yerlerini atlamış gibisiniz

 13. eda123 dedi ki:

  abi bu başka dildenmi çevirilmiş cümleler çok saçma olmuş

 14. Kaan KAVAZ dedi ki:

  Tek kelimeyle muhteşem.

 15. TEOGCU dedi ki:

  çok güzel üşengecimdir ama lazım olduğundan hepsini not aldım

 16. bok dedi ki:

  yazmayın lan o zaman gerzekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir