Birinci dünya savaşı ve osmanlı devleti konu özeti 8.sınıf inkılap tarihi

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE OSMANLI DEVLETİ

OSMANLI DEVLETİ HANGİ CEPHEDE?

1.Dünya Savaşının Nedenleri:

Birinci Dünya Savaşı 28 Haziran 1914’te bir Sırp Milliyetçinin Saraybosna’da Avusturya-Macaristan Veliahtı ile eşini öldürmesi işe başlamıştır. Bu suikastin bir dünya savaşına yol açmasının iki temel nedeni vardır;

a)SÖMÜRGECİLİK YARIŞI: Sanayi İnkılâbı sonrası sanayileşen Avrupa devletleri ürettikleri fazla ürünler için pazar, sanayileri için de hammadde arayışına girdiler. Bu durum Avrupa devletleri arasında sömürge rekabetini hızlandırmış çıkar çatışmalarına neden olmuştur.

b)MİLLİYETÇİLİK AKIMI: Fransız İhtilalı’nın yaydığı Milliyetçilik akımı Avrupa’da siyasi ve sosyal hayatta büyük değişikliklere yol açtı. Her milletin kendi geleceğine kendisinin karar vermesi anlamına gelene Milliyetçilik akımı Osmanlı ve Avusturya Macaristan gibi çok uluslu devletlerin yıkımına neden oldu.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ BAŞLAMASI:

Avrupa devletleri arasındaki siyasi ve ekonomik rekabet gruplaşmalara neden oldu. İTTİFAK DEVLETLERİ VE İTİLAF DEVLETLERİ adı verilen bu gruplara zamanla değişik ülkeler katıldı.

Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Ferdinand’ın öldürülmesi üzerine Sırbistan’a savaş açtı. Rusya Sırbistan’ın yanında yer aldı… Fransa ve İngiltere’de Rusya’yı destekledi. Almanya ise Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun yanında yer aldı. Savaşın başlarında tarafsızlığını ilan eden İtalya bir süre Almanya’nın yanında ayrılarak İtilaf devletlerinin yanında savaşa girdi.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA TARAFLAR
İTTİFAK DEVLETLERİ İTİLAF DEVLETLERİ
Almanya İngiltere
Avusturya-Macaristan Fransa
İtalya Rusya
Savaşa sonradan katılanlar
Osmanlı Devleti İtalya
Bulgaristan ABD
Yunanistan
Romanya

 

İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİNİN OSMANLI ÜZERİNDEKİ PLANLARI

ÜLKE Osmanlı Üzerindeki Planı ÜLKE Osmanlı Üzerindeki Planı
ABD Bağımsızlığını yeni kazanmış olmasına rağmen, hızla gelişmiştir. Osmanlı ülkesinde hastane, okul, matbaa kurarak siyasi ve ekonomik hâkimiyetini arttırmıştır. İNGİLTERE Sömürgelerine giden yol Osmanlı üzerinden geçtiği için 19. yüzyıla kadar Osmanlının toprak bütünlüğü korudu. Ama daha sonra Osmanlı, Almanya’ya yaklaşınca, Ortadoğu petrollerini ele geçirmek için Arapları Osmanlıya karşı kışkırtmıştır.
AVUSTURYA-MACARİSTAN İMPARATORLUĞU Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki topraklarını alarak Ege Denizine ulaşmayı planlıyordu. Osmanlı gibi çok uluslu bir imparatorluktu. Bu durum varlığını tehdit ediyordu. Ayrıca Rusya’nın Panslavizm politikası toprak bütünlüğünü etkileyince Osmanlı ile aynı tarafta 1. Dünya Savaşına girdi. İTALYA Yeni gelişmekte olan bir devlet olarak Osmanlı’dan toprak koparabilmek için büyük devletlerin desteğine ihtiyaç duymuş ve onlarla hareket etmiştir.
RUSYA İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını ele geçirerek Sıcak denizlere inmeyi ve başkenti İstanbul olan bir Slav imparatorluğu kurmayı planlıyordu. Bunun içinde Osmanlı içersindeki Ortodoksları isyana teşvik etti. ALMANYA Ortadoğu’da etkin olabilmek için ekonomik yatırımlar ve askeri uzmanlar göndererek hem ekonomik hem de askeri yönden etkinliği arttırmaya çalışmıştır. Birliğini geç tamamladığı için biran önce İngiltere gibi sömürgelerini arttırmak istiyordu.
FRANSA Osmanlı içersindeki azınlıkları kışkırtarak toprak koparmayı planlıyordu

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA OSMANLININ SAVAŞTIĞI CEPHELER

 

osmanlinin 1. dünya savasinda savastigi cepheler

OSMANLI DEVLETİNİN BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINA GİRMESİ;

Osmanlı Devleti’nin topraklarının geniş olması, coğrafi konumunun uygun olması nedeniyle her iki taraf içinde önem kazanıyordu. Almanya yanında savaşa girerse savaştaki yükünün azalacağını, padişahın halife sıfatı sayesinde tüm Müslümanları savaşa katmayı düşünüyordu. İtilaflar ise savaşı geniş bir alana yayılmaması için Osmanlının savaşa girmesini istemiyorlardı.

Sonuçta Osmanlı yöneticileri savaş Almanya yanında girme kararı aldılar. İngilizlerden kaçan iki Alman gemisi (GOEBEN VE BRESLAU) Osmanlıya sığınınca Osmanlı bu gemileri satın aldığını duyurdu. Gemilerin isimleri YAVUZ ve MİDİLLİ yapıldı. Bu gemiler aynı gece Karadeniz’e açılarak Rus limanlarını bombalayınca Osmanlı savaşa girmiş oldu

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ SONA ERMESİ

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı uzayınca asker ve malzeme yetersizliği yüzünden zor durumda kaldı. Bulgaristan’ın savaştan çekilmesiyle Osmanlı’nın Avusturya ce Almanya ile bağlantısı kesildi. Bu yüzden ateşkes istemek zorunda kaldı.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 7 tane yorum yapılmış.

 1. Serkan dedi ki:

  Yunannistanı yanlış yazmışsınız

 2. ahsen dedi ki:

  üzgünüm bi önceki yorum hatam için şimdi yazaym taaruz yardım vesaldırı cephleeri eksik almanyanın osmanlıyı yanında sokmasının nede ni eksik almananın basit ama osmanlıa yavuz ve middili olayı var o eksik ayriyeten Kafkas,süveys,suriyefilistin,hicaz yemen,ırakve Çanakkale cepheleri amaçları falan ayrıca zorunlu göç eksik lütfen tekrardan düzenleme yaparsanız sevinirim

 3. umut şahin dedi ki:

  Koskaca dünya savaşında nerdeyse cephelerin tamamında savaşı kazan ancak almanya yüzünden yenilmiş kabul edil günümüz de almanya birinci dünya savaşını unutsun, yaptıklarımızı unutsun, bizi sırtımızdan vurmaya çalışsın. Yazık.

 4. beril dedi ki:

  Bence daha detaylandırılabilir. Genel ve özel nedenler yok mesela, cepheler yeterli açıklanmamış. Bu siteye bakacak öğrencilerin neredeyse hepsi TEOG’a gireceği için daha titiz ve ayrıntılı bir açıklama olabilirmiş ama yine de ellerinize sağlık 🙂 🙂

 5. cemre dedi ki:

  çok güzel anlatmışlar

 6. Yiğit Tok dedi ki:

  Harikaa👌🏻👍

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir