Basınç Nedir ?

Basınç, bir yüzey alanına uygulanan dik kuvvettir. Fizik dilinde basınç P, yüzey alanı S, uygulanan dik kuvvet ise F sembolü ile gösterilir. Her cisim, bulunduğu yüzey alanına az da olsa bir basınç uygular. Bu cisimin uyguladığı basıncı F/S yani uygulanan dik kuvvet/kuvvetin uygulandığı yüzey alanı formulüyle bulabiliriz.

Günlük hayatımızda basıncı kullandığımız birçok alan vardır. Örneğin bir bıçak ile ekmek doğrarken bıçağa uygulanan kuvvet ve bıçağın temas ettiği yüzey alanını baza alarak, bıçağın ekmeğe uyguladığı basıncı rahatlıkla hesaplayabiliriz. Basıncın az veya çok olması, bizim için her zaman olumlu olmayabilir. İçinde bulunduğumuz duruma göre bu değişebilir. Örneğin çölde yaşan bir canlı için, ayaklarının geniş olması oldukça büyük bir avantajdır. Çünkü çöl, kumlarla kaplıdır ve basınç fazla olduğu sürece canlının ayakları toprağa batacak ve hareketi zorlaşacaktır. Bunun için kumlarla temas ettiği yüzey alanı geniş olarak basınç azaltılmış olur. Dolayısıyla bu durumda basıncın az olması bizim için avantajlı durumdur. Ancak bir butona basacak olduğumuzu düşündüğümüz zaman, yüzey alanının az olması bizim için daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Yüzey alanı küçük olduğu zaman uyguladığımız kuvvetin de sabit kalacağını göz önünde bulundurursak uygulanan basınç artacaktır ve butonu daha kolay çalıştırmış olacağız. Ancak tam tersine daha geniş bir yüzey alanı ile aynı butona aynı sabit kuvvette basınç uygulasak, yüzey alanının genişliğinden dolayı butona daha az bir basınç iletilir.

Yukarıda anlattığımız tüm bilgiler, katının yüzey alanına yaptığı basın ile ilgilidir. Bunun dışında su basıncı da vardır. Su basıncını bulmak, biraz daha kolay olmasına rağmen soru içerisinde daha karışık bir şekilde sorulabilir. P = h.d.g yani Basınç = yükseklik x sıvının yoğunluğu x yerçekimi’dir. Örneğin bir cisim, h yükseklikte bir su şişesinin içinde bulunsun. Bu cisimin suya uyguladığı kuvvet 1h’dır. Bunun nedeni ise suyun yoğunluğu tüm dünyada 1 olarak kabul edilmiştir ve deneyin Dünya’da gerçekleştiğini bildiğimiz için de “g” etkenini işleme katmıyoruz. Dolayısıyla burada değişken olarak elimizde bulunan tek bilgi h’dır. Dolayısıyla h.d.g = 1h olarak karşımıza çıkar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir