Atmosfer Konu Özeti 9. sınıf coğrafya

ATMOSFER

atmosferin katmanlarıEn basit tanımlamayla doğa olaylarının yaşandığı hava küresi olarak adlandırmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse, Ay’da herhangi bir hava olayı yaşanmaz sebebi atmosferin olmamasıdır. Dünyanın ise atmosferi olduğundan dolayı birçok hava olayı yaşanmaktadır.Atmosferin kendi içerisinde bazı katmanları vardır. Kısaca bunları tanıyalım;
-Termosfer
Dünyaya en uzak olan katmandır. İçerisindeki maddeler iyonlaşma halindedir ve oldukça seyrekleşme göstermektedirler.
-Mezosfer
Bu katmanda bilinen doğa olayların dışında farklı olaylarda bulunmaktadır. Yaz aylarında gökyüzünün muhteşem manzarasını izlerken kayan bir yıldız gördüğünüzde aslında mezosfer tabakasına baktığınızı bilmezsiniz. Yıldız kaymaları, bu katmanda görülür.
Stratosfer
Gazların yoğunluğunda ciddi bir azalmanın olduğu katmandır. Ozon tabakası diye bilinen güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya ulaşmasını engelleyen tabaka bu katmanda bulunur. Güneşten gelen zararlı ışınlara ultraviyole ışınları denilir.
-Troposfer
Bizlerin içinde bulunduğu katmandır. Dünyaya en yakın olan katman burasıdır ve bizler bu katmanın içerisinde yaşarız. Diğer katmanlara göre yapısı oldukça farklıdır. Diğer katmanlarda “su” bulunmazken bu katmanda su bulunmaktadır. Ayrıca sıcaklık değişimleri 200m yükseldikçe 1⁰C düşmektedir. Ekvatordan kutuplara gidildikçe bu katmanın kalınlığı azalmaktadır.

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir