Atatürk ve iletişim konu özeti 7. sınıf sosyal

Atatürk ve İletişim

Kamuoyu: Bir konuyla ilgili halkın genel düşüncesi, halkoyu.

Atatürk ve İletişim:

Atatürk, iletişime önem veren bir liderdi. Gittiği her yerde çoluk çocuk, kadın-erkek, yaşlı-genç demeden herkesle iletişim kurmuştur. Halkla kurduğu bu sağlıklı iletişim sayesinde Milli Mücadelenin kazanılmasını sağlamıştır. Yukarı sözünden de anlaşılacağı gibi Atatürk iyi bir dinleyiciydi.

Atatürk ve Kitle İletişimi:

Atatürk iletişime ve basına büyük önem vermiştir. Kurtuluş Savaşı süreci, Anadolu’da ve yurt dışında yaşayan kişilere basın aracılığıyla bildirilmiştir. Atatürk tarafından kurulan, gazeteler ve ajans şöyledir:

 1. a) İrade-imilliye Gazetesi: Sivas Kongresi kararlarını duyurmak amacıyla, bu kongre sırasında çıkarılmasına karar verilmiş ve ilk sayısı, 14 Eylül 1919’da Sivas’ta çıkmıştır. İki haftada bir yayınlanıyordu. Atatürk’ün “Benim Gazetem” dediği bu gazetenin başyazılarını yazıyordu. 254 sayı yayınlanmıştır. Amacı milli mücadelenin halka ve tüm dünyaya duyurulması sağlamaktı. 3 yıl yayın yapmıştır.

 

 1. b) Hâkimiyet-imilliye Gazetesi: 10 Ocak 1920’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara’da yayınlanan bir gazetedir. Adını bizzat Atatürk koymuştur. Resmi gazete gibi devletin sözcülüğünü yapmıştır. Mustafa Kemal’in genelgeleri, beyannameleri burada yayınlanmıştır.

 

 1. c) Anadolu Ajansı: Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı yıllarında halkın doğru bilgi almasını sağlamak ve kamuoyu oluşturmak için 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansını kurdu. Kuruluşunda Yunus Nadi ve Halide Edip’in katkısı olmuştur. Anadolu Ajanı bu yıllarda ulusal kurtuluş savaşını destekledi, insanlara doğru haberleri ulaştırdı. Bir yandan da savaşın gidişatını olumsuz yönde kışkırtmaları engelledi. 1990’lı yıllarda özel TV’ler ve

ajanslar kurulana kadar halkımızı bilgilendiren en önemli ve güvenilir kaynaktı. Türk halkını mutlu eden, sevince boğan pek çok haber A.A. tarafından verilmiştir.

Bunlara aşağıdaki kurumlarıda dahil edebiliriz

– 1925 telsiz ve telgraf kanunu
– 1927 İstanbul Anadolu radyoları
– RTÜK(Radyo Televizyon üst kurumu).

admin

Yazımızda eksiğimiz olduğunu düşünüyorsanız yorum yazarak bildiriniz.

Bu yazıya toplam 7 tane yorum yapılmış.

 1. Sırma Akar(Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim) dedi ki:

  Eksik yazım var.
  1- 1925 telsiz ve telgraf kanunu
  2- 1927 İstanbul Anadolu radyoları
  3- RTÜK(Radyo Televizyon üst kurumu).

  Bunlarda Atatürk ve İletişim ile ilgili

 2. tuncay dedi ki:

  minber gazetesi yok

 3. caner dedi ki:

  irade milliye benim gazetem demiş

 4. elif dedi ki:

  minber 1 kasım 1918 yılında

 5. elif dedi ki:

  minber 1 kasım 1918 yılında kurulmuştur başka soru var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir